Test5: Difference between revisions
From जैनकोष
J2jinendra (talk | contribs) No edit summary |
J2jinendra (talk | contribs) No edit summary |
||
Line 21: | Line 21: | ||
|- | |- | ||
| 8.|| गरुडध्वज|| गरुडध्वज|| गरुडध्वज|| गन्धस्मृद्ध | | 8.|| गरुडध्वज|| गरुडध्वज|| गरुडध्वज|| गन्धस्मृद्ध | ||
|- | |||
| 9.|| Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |- | ||
| Example || Example || Example || Example || Example | | Example || Example || Example || Example || Example |
Revision as of 16:53, 7 October 2022
नंबर | तिलोयपण्णति | महापुराण | त्रिलोकसार | हरिवंशपुराण |
---|---|---|---|---|
दक्षिण श्रेणी | ||||
1. | किंनामित | किंनामित | किंनामित | रथनूपुर |
2. | किन्नरगीत | किन्नरगीत | किन्नरगीत | आनन्द |
3. | नरगीत | नरगीत | नरगीत | चक्रवाल |
4. | बहुकेतु | बहुकेतु | बहुकेतु | अरिंजय |
5. | पुण्डरीक | पुण्डरीक | पुण्डरीक | मण्डित |
6. | सिंहध्वज | सिंहध्वज | सिंहध्वज | बहुकेतु |
7. | श्वेतकेतु | श्वेतकेतु | श्वेतध्वज | शक्टामुख |
8. | गरुडध्वज | गरुडध्वज | गरुडध्वज | गन्धस्मृद्ध |
9. | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |