Test5: Difference between revisions
From जैनकोष
J2jinendra (talk | contribs) No edit summary |
J2jinendra (talk | contribs) No edit summary |
||
Line 22: | Line 22: | ||
| 8.|| गरुडध्वज|| गरुडध्वज|| गरुडध्वज|| गन्धस्मृद्ध | | 8.|| गरुडध्वज|| गरुडध्वज|| गरुडध्वज|| गन्धस्मृद्ध | ||
|- | |- | ||
| 9.|| Example || Example || Example || Example | | 9.|| श्रीप्रभ|| श्रीप्रभ|| श्रीप्रभ|| शिवमंदिर | ||
|- | |||
| 10.|| श्रीधर|| श्रीधर|| श्रीधर|| वैजयंत | |||
|- | |||
| 11.|| लोहार्गल|| लोहार्गल|| लोहार्गल|| रथपुर | |||
|- | |||
| 12.|| अरिजय|| अरिजय|| अरिजय|| श्रीपुर | |||
|- | |||
| 13.|| वज्रार्गल|| वज्रार्गल|| वज्रार्गल|| रत्नसंचय | |||
|- | |||
| 14.|| वज्राढ्य|| वज्राढ्य|| वज्राढ्यपुर|| आषाढ | |||
|- | |||
| 15.|| विमोचिता|| विमोच|| विमोचिपुर|| मानस | |||
|- | |||
| 16.|| जयपुरी|| पुरजय|| जय|| सूर्यपुर | |||
|- | |||
| 17.|| शकटमुखी|| शकटमुखी|| शकटमुखी|| स्वर्णनाभ | |||
|- | |||
| 18.|| चतुर्मुख|| चतुर्मुख|| चतुर्मुख|| शतह्रद | |||
|- | |||
| 19.|| बहुमुख|| बहुमुख|| बहुमुख|| अंगावर्त | |||
|- | |||
| 20.|| अरजस्का || अरजस्का || अरजस्का || जलावर्त | |||
|- | |||
| 21.|| विरजस्का || विरजस्का || विरजस्का || आवर्तपुर | |||
|- | |||
| 22. || रथनूपुर|| रथनूपुर|| रथनूपुर|| बृहद्गृह | |||
|- | |||
| 23.|| मेखलापुर || मेखलापुर || मेखलापुर || शखवज्र | |||
|- | |||
| 24. || क्षेमपुर|| क्षेमपुर|| क्षेमचरी || नाभान्त | |||
|- | |||
| 25.|| Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |- | ||
| Example || Example || Example || Example || Example | | Example || Example || Example || Example || Example |
Revision as of 17:14, 7 October 2022
नंबर | तिलोयपण्णति | महापुराण | त्रिलोकसार | हरिवंशपुराण |
---|---|---|---|---|
दक्षिण श्रेणी | ||||
1. | किंनामित | किंनामित | किंनामित | रथनूपुर |
2. | किन्नरगीत | किन्नरगीत | किन्नरगीत | आनन्द |
3. | नरगीत | नरगीत | नरगीत | चक्रवाल |
4. | बहुकेतु | बहुकेतु | बहुकेतु | अरिंजय |
5. | पुण्डरीक | पुण्डरीक | पुण्डरीक | मण्डित |
6. | सिंहध्वज | सिंहध्वज | सिंहध्वज | बहुकेतु |
7. | श्वेतकेतु | श्वेतकेतु | श्वेतध्वज | शक्टामुख |
8. | गरुडध्वज | गरुडध्वज | गरुडध्वज | गन्धस्मृद्ध |
9. | श्रीप्रभ | श्रीप्रभ | श्रीप्रभ | शिवमंदिर |
10. | श्रीधर | श्रीधर | श्रीधर | वैजयंत |
11. | लोहार्गल | लोहार्गल | लोहार्गल | रथपुर |
12. | अरिजय | अरिजय | अरिजय | श्रीपुर |
13. | वज्रार्गल | वज्रार्गल | वज्रार्गल | रत्नसंचय |
14. | वज्राढ्य | वज्राढ्य | वज्राढ्यपुर | आषाढ |
15. | विमोचिता | विमोच | विमोचिपुर | मानस |
16. | जयपुरी | पुरजय | जय | सूर्यपुर |
17. | शकटमुखी | शकटमुखी | शकटमुखी | स्वर्णनाभ |
18. | चतुर्मुख | चतुर्मुख | चतुर्मुख | शतह्रद |
19. | बहुमुख | बहुमुख | बहुमुख | अंगावर्त |
20. | अरजस्का | अरजस्का | अरजस्का | जलावर्त |
21. | विरजस्का | विरजस्का | विरजस्का | आवर्तपुर |
22. | रथनूपुर | रथनूपुर | रथनूपुर | बृहद्गृह |
23. | मेखलापुर | मेखलापुर | मेखलापुर | शखवज्र |
24. | क्षेमपुर | क्षेमपुर | क्षेमचरी | नाभान्त |
25. | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |
Example | Example | Example | Example | Example |